Aktualności
26-05-2023
Królowe Starożytnego Egiptu
10 rzeczy, których nie wiedzieliście o córce Kleopatry
Premiera serii 2 czerwca o 21:00 tylko na Polsat Viasat History
Nie ma wątpliwości, że Kleopatra (Kleopatra VII) była najsłynniejszą, ale nie jedyną egipską królową. Trzyodcinkowa seria „Królowe starożytnego Egiptu”, która zadebiutuje 2 czerwca na Polsat Viasat History, bada życie trzech fascynujących i charyzmatycznych egipskich monarchiń. W programie poznamy historię Kleopatry II zmagającej się z cierpieniem i morderstwem dokonanym przez swojego brata-męża, królowej Tiye, która stała się żywą boginią oraz córki Kleopatry VII – Kleopatry Selene rządzącej Egiptem po tragicznej śmierci swoich rodziców.
W poniższym artykule przedstawimy 10 fascynujących faktów o życiu Kleopatry Selene.
1. Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza odziedziczyła tragiczną historię. Miała zaledwie 10 lat, gdy jej rodzice popełnili samobójstwo. Została królową Egiptu i rządziła nim przez zaledwie dwa tygodnie , zanim wraz z dwoma braćmi zostali schwytani i odesłani do Rzymu, aby wychowywał ich dawny rzymski rywal jej ojca, Oktawian.
2. Cieszyła się spokojnym dzieciństwem. Jej ojczym i przyszły cesarz Oktawian był zaskakująco dobrym opiekunem, który dbał o nią i jej braci, jakby byli jego własnym potomstwem. Oczywiście był w tym akt polityczny – kontrola nad dziećmi królowej oznaczała również kontrolę nad Egiptem.
3. W wieku 15 lat poślubiła afrykańskiego księcia Gajusza Juliusza Jubę.
Było to zaaranżowane małżeństwo. Podobnie jak Selene, młody Juba był potomkiem obalonej rodziny królewskiej na wygnaniu i prawnukiem Oktawiana. Następnie para została wysłana, by rządzić nowo utworzonym królestwem Mauretanii.
4. Mieli dwoje dzieci. Selene urodziła chłopca zwanego Ptolemeuszem z Mauretanii – nazwanego na część dynastii jego matki i dziewczynkę, której imię nie przetrwało.
5. Selene była widoczną królową. Była zaangażowana w codzienne zarządzanie królestwem, czego nauczyła się od swojej matki. Nic dziwnego, że nie była skłonna ustąpić i pozwolić Jubie na samodzielne władanie. Razem rządzili Mauretanią, a w trakcie ich panowania królestwo rozwinęło znaczący eksport z regionem śródziemnomorskim, głównie z Hiszpanią i Włochami – ich produkty obejmowały między innymi ryby, winogrona, perły i drewniane meble. Monety mauretańskie stały się rozpoznawalne i szanowane w całym imperium Rzymskim.
6. Kleopatra Selene była bardzo dumna ze swojej matki. Wydała monetę ze swoją twarzą i nazywała siebie „królową Kleopatrą, córką królowej Kleopatry”. Rozpoczęła nawet program budowlany, który czerpał inspirację z jej dawnego domu w Aleksandrii i projektów budowlanych jej matki. Budynki te obejmowały latarnię morską przypominającą stylem Pharos z Aleksandrii. Selene i Juba odnowili stare świątynie w mieście i zaczęli budować nowe. Egipskie dzieła sztuki zostały również sprowadzone z dawnego królestwa Selene. Wyraźnie chcieli przywołać atmosferę Aleksandrii i obecność Kleopatry.
7. Jej śmierć była wczesna i nagła. Nie znamy dokładnej przyczyny i daty. Miała najprawdopodobniej zaledwie 35 lat, kiedy zmarła. Królowa została pochowana w Królewskim Mauzoleum Mauretanii, które nadal stoi we współczesnej Algierii. Król Juba rządził królestwem przez dwie dekady po śmierci Selene wraz z ich synem, Ptolemeuszem.
8. Po śmieci Kleopatra Selene pozostała ważną postacią w Mauretanii. Monety z jej wizerunkiem z powodu szacunku i zaufania do królowej nie zostały wycofane z obiegu przez dziesięciolecia.
9. Miała wielki wpływ na swoje królestwo i świat rzymski. W przeciwieństwie do swojej matki, odniosła sukces po cichu. Historycy rzadko wspominali jej imię sugerując, że pod rządami jej i Juby w Mauretanii nie było żadnych problemów, o których można by donosić.
10. Juba zmarł 28 lat później. Syn Juby i Selene panował do 40. roku życia, kiedy to został stracony przez niesławnego Kaligulę – cesarz był prawdopodobnie zazdrosny o bogactwo Mauretanii, ale to już inna historia.
Kleopatra Selene i jej rodzina zostali zapamiętani na wieki, między innymi dzięci zachowanemu mauzoleum w Algierii, które jest pamiątką po jej bezkonfliktowych rządach w cieniu wielkiego imperium.
Zobacz inne aktualności:
26-06-2025
Pasmo „Klasyka kryminału” na antenie BBC First to adaptacje klasycznych literackich opowieści przepełnionych tajemnicą, intrygą i zbrodnią. W lipcu BBC First zaprezentuje także dwa sezony serialu przedstawiającego perypetie słynnego inspektora stworzonego przez belgijskiego pisarza Georgesa Simenona. Komisarz Jules Maigret (w tej roli Rowan Atkinson, znany powszechnie […]
16-06-2025
Na Wyspach Magdaleny rozpoczyna się sezon połowu przegrzebków, ale początkowa euforia szybko zmienia się w walkę. Kapitan William zmaga się z awaryjnym sprzętem i wzburzonym morzem, które rujnuje plany pierwszego w tym roku połowu. Tymczasem kapitan Adam jest oddalony o 12 godzin od portu, kiedy […]
26-05-2025
Urocze miasteczko Blackwater niektórym może zdawać się sielską okolicą. Dla bohaterki serialu Blackshore jest ono jednak piekłem na ziemi. Czy ambitnej policjantce uda się pokonać demony przeszłości? Widzowie BBC First będą mogli się o tym przekonać już we wtorek, 27 maja o 22:05. Premiery kolejnych odcinków […]